Faaliyetlerimiz

     “O ‘Oku!’ buyurdu, okuyorum.” sloganını ilke edinen Eğitimde Kaliteyi İyileştirme Projesi (EKİP42), Konya’da öğrenim gören tüm öğrencilerimize öğretmenleri ve velileriyle birlikte kitap okuma alışkanlığı kazandırmak; okuyan, okuduğunu anlayan ve yorumlayan, okumayı bir yaşam kültürü haline getiren, millî ve manevi duyguları gelişmiş, yerli olduğu kadar evrensel değerleri de benimseyen gelecek kuşakların yetişmesine katkı sağlamak maksadıyla hazırlanmıştır.

     Bu genel amaç çerçevesinde, Eğitimde Kaliteyi İyileştirme Projesi (EKİP42) 2014-2015 eğitim öğretim yılında 6 pilot okulda uygulanmaya başlanmıştır.
     2015-2016 eğitim öğretim yılında Konya il genelindeki tüm okullarda uygulanmış olup 2016-2017 eğitim öğretim yılında da çalışmalarına tüm hızla devam edecektir.

     Eğitimde Kaliteyi İyileştirme Projesi (EKİP42) nin 2015-2016 eğitim öğretim yılı uygulama basamakları ise şöyledir:

     2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI UYGULAMA BASAMAKLARI

     İLÇE YÜRÜTME KURULLARI PROJE TANITIM VE İSTİŞARE TOPLANTISI

     İlçe millî eğitim müdürlüklerinin kendi bünyelerinde oluşturduğu İlçe Yürütme Kurulları ile 13.11.2015 Cuma günü “İlçe Yürütme Kurulları Proje Tanıtım ve İstişare Toplantısı” EKİP42 İl Yürütme Kurulunca Konya Öğretmenevinde düzenlendi.
     OKUL YÜRÜTME KURULLARI PROJE TANITIM TOPLANTILARI

     “İlçe Yürütme Kurulları Proje Tanıtım ve İstişare Toplantısı”’nın ardından Okul Yürütme Kurulları oluşturuldu ve İlçe Yürütme Kurullarının bu yönetim kurulları ile yaptığı proje tanıtım toplantıları için talep edilen 12 ilçeye 27 Kasım-11 Aralık 2015 tarihleri arasında Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğü ARGE/ASKE ekibi de katıldı. ASKE ekibi tarafından EKİP42 Okul Yürütme Kurulu üyelerine projenin işleyişi ve modül tanıtımı konularında bilgi verildi.
     KİTAPSEVERLER KULÜBÜ

     Projemizin okullardaki uygulama basamaklarının ilki olan Kitapseverler Kulübü tüm okullarda kuruldu. EKİP42 İl Yürütme Kurulunca düzenlenen kulüp planı doğrultusunda kulüp öğretmen ve öğrencileri tarafından okullarda çeşitli etkinlikler düzenlendi.
     “HER GÜN AİLEMLE KİTAP OKUYORUM.” ADLI OKUMA SAATİ ETKİNLİĞİ

     Velilerimizi de okuma seferberliğimize dâhil etmek için velilerimize haftada bir gün hatırlatıcı bir SMS gönderip “Her gün ailemle kitap okuyorum.” etkinliğine davet ettik ve etkinlikler başarılı örnekler ile uygulanmaya başlandı.     EKİP42 TANITIM FİLMİ

     Projemizi görsel medyada da duyurabilmek adına, Konya protokolünün de okumaya dair sloganlarla katkıda bulunduğu “EKİP42 Tanıtım Filmi”miz çekildi.     EĞİTİMDE KALİTEYİ İYİLEŞTİRME PROJESİ (EKİP42) TANITIM PROGRAMI

     Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından Eğitimde Kaliteyi İyileştirme Projesi (EKİP 42) Tanıtım Programı 07 Ocak 2016 tarihinde Konya Novotel Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.     Konya’da eğitimin kalitesini artırmak adına yapılabilecek tüm düzenlemeleri ve etkinlikleri kapsayan projenin tanıtım filminin izlenmesiyle başlayan programda, Millî Eğitim Bakanı Nabi AVCI ve Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan ERDEM’in mesajları da okundu.     Projenin tanıtım sunusunu Konya İl Millî Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY yaptı. Bu şehirde olan ve bu şehre yolu düşen 7’den 77’ye herkesin projenin hedef kitlesinde olduğunu söyleyen GÜRSOY, kitap okumayı yaşam tarzı haline getirmeyi amaçladıklarını ifade etti. Böylece öğrencilerimizin akademik başarılarının artırılmasının yanında onların “iyi insan” olarak yetişmelerini de amaçladıklarını, hatta asıl gayelerinin de bu olduğunu sözlerine ekledi.

     GÜRSOY, projeyi geçtiğimiz eğitim öğretim yılında 6 pilot okulda uyguladıkları, buralarda öğrencilere çeşitli anketler düzenleyerek bunların sonuçlarına göre çalışmalara yeniden şekil verdiklerini söyledi. “Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, o nesil, imar ettiğiniz şehri tahrip eder.” sözüne de vurgu yapan GÜRSOY, ailelerin de desteği ile öğrencilerimize Yaratan’ın ilk emrini yaşatmayı gaye edindiklerini sözlerine ekledi.

     Ayrıca proje kapsamında okullarımızda, “Kitapseverler Topluluğu” kurulduğunu; faaliyet olarak “Okul-Yazar Buluşmaları” ile öğrencilerimizi okudukları kitapları kaleme alan kişilerle buluşturduklarını, “Ailemle Kitap Okuyorum” etkinliği ile tüm aileyi kitap okumaya davet ettiklerini, “Kardeş Kütüphane” etkinliği ile kütüphanesi olmayan okullara kitap takviyesinde bulunulduğunu, slogan, resim, şiir, kompozisyon yarışmalarıyla da projeye hareket kattıklarını ifade etti.

     www.ekip42.com web sitesinin içeriğinden de bahseden GÜRSOY, 101 okulumuza kazandırdığı Z Kütüphane desteğinden dolayı Konya Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, ilçe belediyelerimize ve projeye destek veren tüm kurum ve kişilere teşekkürlerini ileterek bundan sonraki süreçlerde de projenin sahiplenilmesi ve desteklenmesi temennisinde bulundu.     Daha sonra kürsüye çıkan Konya Valisi Muammer EROL, başta İl Millî Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY olmak üzere projeye emek ve destek veren herkese teşekkür ederek sözlerine başladı. Bugüne kadar yapılan kitap okuma kampanyalarının hepsinin sadece akademik başarıyı artırmaya yönelik olduğunu, fakat bu projedeki asıl amacın “iyi insan yetiştirmek” olduğunu ifade ederek esas takdire şayan tarafın da burası olduğunu vurguladı.

     “Oku” emrinin ilk muhatabının okuma bilmemesine rağmen, bu emrin gereğini en iyi şekilde yerine getirdiğini, Yaratanı bilmeyi tebliğ ettiğini söyleyen Vali Muammer EROL, bilgi hazinemizden dışarıya hayırların, güzelliklerin çıkması gerektiğini, okuma eyleminin de hayırlara vesile olması için yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

     Konya Valisi Muammer EROL başta olmak üzere üniversite rektörleri, çok sayıda akademisyen, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve il protokolünün geniş katılımıyla gerçekleştirilen tanıtım programı, yapılan ikramın ardından sona erdi.     www.ekip42.com ADLI WEB SİTESİ VE KİTAP TAKİP MODÜLÜ

     www.ekip42.com web sitesindeki modül bünyesinde; ortaokullarda, okul yöneticisi tarafından kendisine sınıf ve şube atanan Türkçe öğretmenleri 5, 6 ve 7. sınıflarda derslerine girdikleri öğrencilerinin okudukları kitapların isimlerini, yazarlarını, yayınevlerini ve sayfa sayılarını sisteme kaydettiler. Bu sistem aynı zamanda Konya’daki öğrencilerin okuduğu kitapları, haftalık okuma ortalamaları ve beğendiği yazarları ile birlikte görme fırsatı elde etmemizi sağladı.

     Eğitimde Kaliteyi İyileştirme Projesi kapsamında www.ekip42.com adlı internet sitesinde 01.09.2016 itibariyle aşağıdaki istatistikî bilgiler mevcuttur:
     *     Sisteme kayıtlı öğrenci sayısı: 108.024
     *     Sisteme kayıtlı öğretmen sayısı: 3.600
     *     Sisteme kayıtlı kitap sayısı: 23.172
     *     Okunmuş olan kitap sayısı: 328.385


     ÖĞRENCİLERİN OKUMA DURUMLARINI TESPİT ANKETİ

     Sisteme kaydı yapılan (5, 6 ve 7. sınıflar) öğrencilere, www.ekip42.com internet sitesinde “Öğrencilerin Okuma Durumlarını Tespit Anketi” uygulandı. “Öğrencilerin Okuma Durumlarını Tespit Anketi” ne modülümüzde kayıtlı öğrencilerden 52.603(% 49.13) öğrenci katıldı.


     KARDEŞ KÜTÜPHANE ETKİNLİĞİ

     Okullarımızda, Kitapseverler Topluluklarının yaptıkları çalışmalar neticesinde “Kardeş “Kütüphane” etkinliği düzenlendi ve kütüphanesi olmayan okullara kütüphaneler oluşturmak için kitap toplama kampanyaları düzenlendi.     “SEVDİĞİN KİTABI ANLAT” YARIŞMASI SERGİ VE ÖDÜL TÖRENİ

     Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğü Eğitimde Kaliteyi İyileştirme Projesi (EKİP42) ile Konya Büyükşehir Belediyesi Medeniyet Okulu Projesi kapsamında ortaklaşa düzenlenen “Sevdiğin Kitabı Anlat” adlı resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllerini Kütüphane Haftası’nda aldı.     Sergi ve ödül törenine Konya İl Millî Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ercan USLU, Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mücahit Sami KÜÇÜKTIĞLI, Koyunoğlu Müzesi ve Kütüphanesi Müdürü Hasan YAŞAR, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Servet ALTUNTAŞ, ilçe millî eğitim müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.     Programın açılış konuşmasını İl Millî Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY yaptı. Eğitimde Kaliteyi İyileştirme Projesinin (EKİP42) her gün yeni etkinliklerle büyümeye ve gelişmeye devam ettiğini belirten GÜRSOY, insan beyninin ilacının Allah’ın ilk emri olan “Okumak” olduğunu ifade etti. Medeniyet Okulu Projesiyle birlikte Konya genelindeki okulların tamamında çeşitli çalışmaların yürütüldüğünü söyleyerek Konya Büyükşehir Belediyesine de destekleri için teşekkürlerini iletti. Dünyada kitap okuyan insanların okumayanlardan her zaman için daha önde olduğuna vurgu yapan GÜRSOY, okumayı hayat tarzı haline getirmenin önemine de değindi.

     Daha sonra kürsüye Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ercan USLU çıktı. Bu tür yarışmaların kitap okumayı teşvik edici faaliyetler olduğunu ifade eden USLU, okumayı alışkanlık haline getiren gençlerin ileride hep bir gömlek önde olacağını; günümüz dünyasının bilgiye ulaşma dönemi değil, bilgiye daha çabuk ulaşma dönemi olduğunu söyleyerek kitap okumanın bu aşamada daha da bir önem kazandığını ifade etti.     Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere protokol tarafından hediyeleri verildi. Bu kapsamda; 1.200 eser arasından okul, ilçe ve il değerlendirmeleri sonucu dereceye giren 5 öğrenci diz üstü bilgisayar, 5 öğrenci bisiklet, 5 öğrenci de 100 TL değerinde hediye çeki ile ödüllendirildi. Yarışma kapsamında resim yarışmasına katılan öğrencilerin eserlerinin sergilenmesiyle program sona erdi.

     Yarışmada dereceye giren öğrencilerin isimleri, okulları ve derece alanları aşağıda belirtilmiştir:

Lise kompozisyon kategorisinde;
1. Hazal AKKUŞ (Beyşehir Fethullah Bayır Fen Lisesi)
2. Kübra SAPMAZ (Selçuklu Ayşe Kemal İnanç Kız A.İ.H.L)
3. Berfin DEVECİ (Kulu Zincirlikuyu Ç. P. A.L )

Ortaokul kompozisyon kategorisinde;
1. Emre GENÇ (Ilgın İmam Hatip Ortaokulu)
2. Ebrar ÖZBALDAN (Karatay Şehit Sadık Ortaokulu)
3. Nuran ÖZER (Akşehir H. İbrahim Veli Ortaokulu)

Ortaokul şiir kategorisinde;
1. Talha KOÇAK (Emirgazi İmam Hatip Ortaokulu )
2. Kübra AKA (Karatay Hürriyet Ortaokulu )
3. Sebiha Nur ÜZÜMCÜ (Seydişehir Taraşçı Ortaokulu)

Ortaokul resim kategorisinde;
1. Sude Elif ÖNALAN (Meram Mehmet Beğen Ortaokulu)
2. Sude Naz KOÇ (Altınekin Ortaokulu)
3. Ekrem KAYNAZ (Yunak İMKB Yatılı Bölge Ortaokulu)

İlkokul resim kategorisinde;
1. Ceren AYDIN (Akşehir Yıldırım Ortaokulu)
2. Kaan GÜNDOĞAN (Kulu Dipdede İlkokulu)
3. Sabire DEMİRTAŞ( Kadınhanı Güner Faruk İçil İlkokulu)


     VALİMİZ MUAMMER EROL’LA KİTAP OKUMA SAATİ ETKİNLİĞİ

     Eğitimde Kaliteyi İyileştirme Projesi (EKİP42) kapsamında yapılan “Her gün ailemle kitap okuyorum.” adlı kitap okuma saati etkinliği Valimiz Sayın Muammer EROL, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mukadder GÜRSOY, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Servet ALTUNTAŞ, Meram İlçe Millî Eğitim Müdürü Sayın Dursun Ali KABAN, ARGE/ASKE Birimi, okul idareci ve öğretmenleri ile okul pansiyon öğrencilerinin katılımlarıyla 05.04.2016 Salı günü Meram Sare Özkaşıkçı Yatılı Bölge Ortaokulunda gerçekleştirildi.     Okul pansiyonunda kalan öğrencilerle birlikte gerçekleştirilen okuma etkinliğinde öğrencilerle sohbet eden Valimiz Sayın Muammer EROL, etkinlikte emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.     İl Millî Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY da Eğitimde Kaliteyi İyileştirme Projesi (EKİP42) kapsamında yapılan bu okuma etkinliğinde Vali Bey’i de burada görmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi. Öğrencilerimizin çok kitap okuyarak her anlamda daha başarılı olacaklarını vurguladı.


     KONYA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELİNE KİTAP HEDİYESİ VE “EKİP42 KİTAPLIĞI”NIN AÇILIŞI

     Eğitimde Kaliteyi İyileştirme Projesi (EKİP42) kapsamında 14.04.2016 Perşembe günü İl Millî Eğitim Müdürümüz Mukadder GÜRSOY, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Servet ALTUNTAŞ, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Dündar POLATCAN ve İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Aydın UYGUN ile Şube Müdürü Mahmut ÖZCAN tüm birimleri tek tek dolaşıp ASKE üyelerinin koordinatörlüğünde müdürlük personeline kitap takdim ettiler.     Etkinlik çerçevesinde kurulan “EKİP42 KİTAPLIĞI” da çalışanlarca çok beğenildi.     İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mukadder GÜRSOY, personele takdim ettiği kitapları, kitaplıkta yer alan diğer kitaplarla değiştirebileceklerini, böylece daha çok kitaba ulaşılabileceklerini belirtti. Ayrıca etkinlik için kuruma gelen basın mensuplarına ve etkinlik sırasında kurumumuzda bulunan misafirlere de kitap takdiminde bulunuldu.


     DESTEK ZİYARETLERİ VE KİTAP DESTEK PAKETLERİ

     Projemize destek için EKİP42 İl Yürütme Kurulu tarafından çeşitli kurumlara ziyaretlerde bulunuldu.


     Ziyaretler neticesinde kurumlardan gelen yardımlarla ve Kardeş Kütüphane adlı etkinliğimizden birimimize gelen kitaplarla yaklaşık 50.000 TL değerindeki (7.500 adet kitap)  kitap destek paketleri il genelinde 33 okula teslim edildi.     EKİP42 KAPSAMINDA KÜTÜPHANE AÇILIŞI YAPILDI

     Meram Aybahçe TOKİ Şehit Süleyman Ballan İmam Hatip Ortaokuluna bağışlanan 2.650 adet kitabın yer aldığı kütüphane; Konya İl Millî Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY, Meram İlçe Millî Eğitim Müdürü Dursun Ali KABAN ve EKİP42 İl Yürütme Kurulunun da katıldığı bir törenle 25 Şubat 2016 tarihinde açıldı.     Açılış töreninde öğrencilerle tek tek sohbet eden ve onlara nasihatlerde bulunan Konya İl Millî Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY, öğrencilerin en az günde bir saatlerini kitap okumaya ayırmaları gerektiğini söyledi. Kitap okumak için en bol vaktin yine öğrencilik dönemi olduğunu anımsatan GÜRSOY, Efendimiz (sav)’in “İki günü birbirine eşit olan ziyandadır.” hadis-i şerifi gereğince sürekli kendimizi geliştirmemiz gerektiğini de ifade etti. Bu kitapların öğrencilerle buluşturulmasına vesile olan kişi, kurum ve kuruluşların hepsine teşekkür ettiğini de sözlerine ekleyen GÜRSOY, okuyan bir nesil olarak öğrencilerimizin vatanına ve insanlığa faydalı bireyler olmaları temennisinde bulundu. Meram İlçe Millî Eğitim Müdürü Dursun Ali KABAN ise EKİP42 kapsamında kazandırılan bu kütüphaneden dolayı Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğüne çok teşekkür ettiklerini ifade ederek en büyük amaçlarının bu mekânın ve kitapların aktif bir şekilde kullanılması olduğunu söyledi. Katılımcıların ve öğrencilerin 10 dakikalık kitap okuma faaliyeti yapmasıyla program sona erdi.


     KIZILAY’DAN EKİP42 PROJESİNE DESTEK

     Türk Kızılayı Ankara Şubesi Gençlik Kolları, EKİP42 kapsamında 1.350 adet kitap ve TÜBİTAK bünyesinde çıkarılan 600 adet dergiyi Karapınar TOKİ Yavuz Selim Ortaokuluna bağışladı. Mehmet Akif ŞENYIL başkanlığındaki 7 kişilik Kızılay ekibi, ilk olarak Konya İl Millî Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY’ u makamında ziyaret etti.     Kızılay Ekibi daha sonra Karapınar TOKİ Yavuz Selim Ortaokuluna kitap ve dergileri teslim etmek için yola çıktı. Okuldaki programda konuşma yapan Karapınar Belediye Başkanı Mehmet YAKA, Konya İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Servet ALTUNTAŞ, Karapınar İlçe Millî Eğitim Müdürü Sami SAĞDIÇ Kızılay yetkililerine teşekkürlerini iletti. Program, protokol mensupları ve Kızılay yetkililerinin TÜBİTAK bünyesinde çıkarılan dergileri öğrencilere dağıtmalarıyla sona erdi.


     EKİP42 İVRİZ TARIM KÜLTÜR VE TURİZM FESTİVALİNDE

     20 Mayıs 2016 tarihinde Halkapınar Kaymakamlığı, Halkapınar Belediyesi ve Ereğli Belediyesinin organizasyonunda gerçekleştirilen “İvriz Tarım Kültür ve Turizm Festivali” İvriz Anıt Meydanında gerçekleşti. Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Eğitimde Kaliteyi İyileştirme Projesi (EKİP42)nin standı da festivalde yerini aldı. EKİP42 tanıtım standında "42 Soru 42 Kitap" etkinliği, başta ilk ve ortaöğretim öğrencileri olmak üzere velilerin ve yöre halkının yoğun ilgisi ile karşılandı. Konya ve Türkiye ile ilgili tarih, genel kültür ve coğrafya sorularına öğrencilerin verdiği doğru cevaplar, hediye kitaplarla ödüllendirildi.     Festivalin açılış programına Konya Valisi Muammer EROL, Halkapınar Kaymakamı Erdal ÇETİNBAŞ, Ereğli Kaymakamı Ömer Lütfi YARAN, Halkapınar Belediye Başkanı Fahri VARDAR, Ereğli Belediye Başkanı Özkan ÖZGÜVEN, Konya İl Millî Eğitim Müdür Vekili Servet ALTUNTAŞ ile çevre ilçelerden protokol üyeleri katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan festivalin ev sahipliğini yapan Halkapınar Belediye Başkanı Fahri VARDAR’ın konuşmalarının ardından Ereğli Belediye Başkanı Özkan ÖZGÜVEN ve Halkapınar Kaymakamı Erdal ÇETİNBAŞ’ın konuşmalarıyla festival devam etti. Konuşmaların ardından Ereğli Belediye Başkanı Özkan ÖZGÜVEN, Halkapınar Kaymakamı Erdal ÇETİNBAŞ ve Halkapınar Belediye Başkanı Fahri VARDAR’a onurluk takdim etti. Halkapınar ve Ereğli’de gerçekleştirilen yöresel yemek yarışmasında derece alan kadınlara ödüllerini Konya Valisi Muammer EROL verdi. Festival halk oyunları gösterisi ile renklendi. Festivalde protokol üyeleri stantları gezdi. Üç gün süren olan festivalde konserler, fuarlar ve farklı etkinliklerle bölgenin tarihi ve turizm değerleri tanıtıldı.


     YAZAR DURAN ÇETİN’LE İMZA VE SÖYLEŞİ PROGRAMLARI

     Eğitimde Kaliteyi İyileştirme Projesi kapsamında 20 Mayıs 2016 Cuma günü öğleden önce Kulu Canımana Şehit Murat Uçar Ortaokulunda; öğleden sonra ise Kulu merkezde olmak üzere iki ayrı oturumla ASKE ekip üyelerinin organize ettiği Yazar Duran ÇETİN’le imza ve söyleşi programları gerçekleştirildi.     EKİP42’NİN KİTAPSEVERLERİ KAPADOKYA’DA

     Eğitimde Kaliteyi İyileştirme Projesi (EKİP42) kapsamında Karatay Belediyesi ile Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen EKİP42 Kapadokya Gezisi 03 Haziran 2016 Cuma günü gerçekleşti. "www.ekip42.com.tr" adlı web adresimizden aldığımız istatistikler sonucunda en çok sayfa kitap okuyan ilk 50 öğrenci, Karatay Belediyesi ve Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğünün destekleriyle Kapadokya Gezisi ile ödüllendirildi. Bu 50 öğrenciye kendi okullarından 13 öğretmen ile ASKE ekip üyeleri tarafından gezi sırasında refakat edildi. Etkinliğe katkısı olan başta Karatay Belediyesi olmak üzere etkinliğe renk katan öğretmen ve öğrencilerimize EKİP42 İl Yürütme Kurulu olarak teşekkürlerimizi sunarız.

     2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI UYGULAMA BASAMAKLARI

     Eğitimde Kaliteyi İyileştirme Projesi ile 2015-2016 eğitim öğretim yılında kitap okuma faaliyetleri üzerinde yoğunlaşılmış, 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren okuma faaliyetlerinin yanında yazma faaliyetlerine de proje de yer verilmesi düşünülmüştür. Ayrıca, okuma ve yazma alışkanlıklarını artırmak için yalnızca okul değil, diğer toplumsal alanlarda da yaygınlaştırıcı faaliyetlerle projenin çeşitli açılardan desteklenmesi düşünülmektedir.

     Eğitimde Kaliteyi İyileştirme Projesinin 2016-2017 eğitim öğretim yılında düşünülen, bir önceki yıldan farklı olan uygulamaları ise şöyledir:


     ÜÇ OKUL KADEMESİNDE KİTAP TAKİP MODÜLÜ

     Eğitimde Kaliteyi İyileştirme Projesinde 2015-2016 eğitim öğretim yılında etkinlikler üç okul kademesinde (ilkokul, ortaokul, lise) uygulandı. Ancak Kitap Takip Modülü yalnızca ortaokullara uygulandı. Bu eğitim öğretim yılından itibaren ekip42.meb.gov.tr web sitesindeki Kitap Takip Modülündeki veri girişleri üç okul kademesine de uygulanacaktır. İlkokullarda Sınıf; ortaokullarda Türkçe; liselerde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri dersine girdiği öğrencilere ekip42.meb.gov.tr internet sitesindeki modülü kullanarak kitap ataması ve takibi yapacak; öğrenciler tarafından kitaplar okunduktan sonra da öğretmenler aynı modüldeki kitap görevlerini onaylayacaklardır.


     MİNİ KİTAPLIKLAR

     EKİP42 İl, İlçe ve Okul Yürütme Kurullarınca okul koridorlarına ve sınıflara mini kitaplıklar kurulacaktır.     KİTAP KUMBARALARI, AÇIK HAVA KÜTÜPHANELERİ VE OKUMA BANKLARI

     EKİP42 Yürütme Kurulları ile belediyeler işbirliğinde parklara ve bekleme yerlerine mini kitaplıklar, kitap kumbaraları, açık hava kütüphaneleri ve okuma banklarının açılması düşünülmektedir.     Z-KÜTÜPHANELERDE YAZAR SÖYLEŞİLERİ

     Z-Kütüphaneleri canlı tutmak adına Z-Kütüphanelerde yazar söyleşileri düzenlenecektir.     EKİP42 KİTAPLIKLARI

     İlçe millî eğitim Müdürlükleri tarafından müdürlük binalarında, “EKİP42 Kitaplıkları” açılacaktır.     “HER İLÇEYE BİR YAZAR” ETKİNLİĞİ

     “Her İlçeye Bir Yazar” etkinliği için ilçelerde EKİP42 İl Yürütme Kurulu tarafından yazar söyleşileri, imza günü gibi etkinlikler düzenlenecektir.     “OKUDUĞUN KİTABI ANLAT”, “KONYA’MIZI TANIYORUZ” ve “BENİM KAHRAMANIM” YARIŞMALARI

     Konya il genelindeki tüm lise 9, 10, ve 11. sınıf öğrencilerinin katılacağı “Okuduğun Kitabı Anlat”, Konya il genelindeki tüm ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin katılacağı “Konya’mızı Tanıyoruz” ve Konya il genelindeki tüm ilkokul 4. Sınıf öğrencilerinin katılacağı “Benim Kahramanım” adlı yarışmalar afişlerle duyurulup düzenlenecektir.     EKİP42 KARDEŞ ŞEHRE KİTAP GÖNDERİYOR.

     İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından “EKİP42 Kardeş Şehre Kitap Gönderiyor.” etkinliği düzenlenecektir.     KARDEŞ KÜTÜPHANE

     Öğrencilerimizin evlerinde uyuyan kitaplarını, kütüphanesi olmayan bir okulda uyandırmak için planladığımız “Kardeş Kütüphane” kampanyası 26 Aralık 2016 tarihinde başlayıp 31 Mart 2017 tarihinde tamamlanacaktır.     OKUMA SAATİ ETKİNLİĞİ

     Kütüphaneler Haftası’nda 31 ilçede, İl Millî Eğitim Müdürlüğünün organize edeceği, tüm okulların aynı anda yapacağı okuma saati etkinliği düzenlenecektir.     YAZARLIK EĞİTİMLERİ

     EKİP42 İl, İlçe ve Okul Yürütme Kurullarının organizesinde gönüllü öğretmen ve öğrencilere yazarlık eğitimleri verilecektir.     MOBİL BİLGEHANELER

     Konya Büyükşehir Belediyesi ile Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde EKİP42 etkinlikleri içerisinde hem 1. yarıyıl hem de 2. yarıyılda kütüphanesi olmayan her ilçeden 4 okula Mobil Bilgehaneler (Gezici Kütüphane Araçları) giderek öğrencilerle buluşacaktır.     HIZLI OKUMA KURSLARI

     Gönüllü öğretmen ve öğrencilere yönelik Hızlı Okuma Kursları düzenlenecektir.     ÇANAKKALE GEZİSİ

     ekip42.meb.gov.tr web sitesinde yer alan Kitap Takip Modülüne göre her ilçeden en çok sayfa kitap okuyup dereceye giren öğrenciler Çanakkale gezisi ile ödüllendirilecektir.     Bu etkinlikler haricinde geçtiğimiz yıl yapılan tüm etkinliklerin uygulanmasına da devam edilecektir.
- BAŞA DÖN -

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No:4 42020 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50
Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü © - Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım ve Yazılım: Ali ALTINSOY & Halil SEYDİOĞLU